Tohtori Marx kuvaili yksien harjoittamaa toisten jotensakin kuppaamista siihen tapaan,että ”pääoma on kuollutta työtä, joka vampyyrien lailla elää vain imemällä elävää työtä, ja se elää sitä paremmin, mitä enemmän se sitä imee.”

torstai 26. joulukuuta 2013

پرونده فساد دولتی ترکیه؛ اردوغان ۱۰ وزیر جدید معرفی کرد!

 چهارشنبه 25 دسامبر 2013 - 04 دی 1392
اعتراض‌های مردمی همزمان با اعلام اسامی وزرای جدید

                                                                                   
با آغاز بازجویی ها از رضا ضراب[1]، صراف ایرانی مقیم ترکیه در ادامه افشای فساد مالی در دولت ترکیه، وی از روابط خود با بابک زنجانی سخن گفت.
ضراب گفته است که بابک زنجانی، رئیس هولدینگ سورینت، رئیس او بوده است. او گفته زنجانی قصد داشت با  گذرنامه جعلی برای ملاقات با وی از طریق بیروت به آنتالیا سفر کند اما با عملیات پلیس ترکیه برای دستگیری متهمان پرونده فساد اقتصادی زنجانی از این سفر صرفنظر کرد.
با دستگیری سلیمان اصلان، مدیر عامل هالک بانک یا همان بانک خلق ترکیه و رضا ضراب، (رضا صراف) اکنون تمرکز روی مثلث ایران- هالک بانک- طلا است.
المانیتور، نوشت:
در حال حاضر مدیر عامل "هالک بانک" سوژه اصلی بازجویی ها در ترکیه است، زیرا در خانه او 4 و نیم میلیون دلار پول نقد کشف شده که در جعبه های کفش جاسازی شده بود. جمهوری اسلامی برای دور زدن تحریم هائی که احمدی نژاد گفته بود کاغذ پاره است، از "هالک بانک" ترکیه استفاده می کرده است. درجولای 2013، ایالات متحده صادرات طلا به ایران را ممنوع کرد. این ممنوعیت موجب جمع شدن نزدیک به 13 میلیارد دلار طلای وارد شده در ترکیه شد. مطبوعات نوشتند:هالک بانک 6 و نیم میلیارد دلار طلا به ایران صادر کرده است و پای رضا ضراب و بابک زنجانی در اینجا گیر است. المانیتور نوشت، پدر رضا صراف روابطی با محمود احمدی نژاد داشته است. گزارش ها حاکیست که صراف میلیون ها  دلار رشوه به مقامات ترکیه پرداخت کرده که شامل 49 میلیون دلار به وزیر اقتصاد و 7 میلیون و 700 هزار دلار به مدیرعامل "هالک بانک" بوده است. صراف و تیم او شبکه ای برای دور زدن تحریم ها ایجاد کرده بودند و پول را از ایران خارج و طلا به کشور باز می گرداند. در این روند پیچیده، سه نشان با یک تیر زده می شد. در حالی که صراف و تیم اش سود خود را برداشت می کردند، صادرات ترکیه به ایران افزایش می یافت و یک بانک نیز نقشی مهم در نهایی کردن مبادله های مالی ایفا می کرد. روندی که اجرای آن بدون مجوز و دخالت دو دولت در ایران و ترکیه غیر ممکن به نظر می رسد.
[1]:
رضا ضراب، تاجرایرانی‌الاصل که تابعیت ترکیه وآذربایجان را دارد، درارتباط با این تحقیقات بازداشت شده است.
رسانه‌های ترکیه می‌گویند آقای ضراب متهم به تشکیل حلقه‌ای است که با رشوه دادن به مسئولان امکان فروش 'غیرقانونی' طلا به ایران ازطریق بانک خلق را فراهم کرده است.
به نوشته این رسانه‌ها اوبا وجود ممنوعیت‌های ناشی ازتحریم‌های بین‌المللی، حدود ده میلیارد دلاررا بصورت طلا وپول نقد از طریق انتقالات بانکی خارج ازضابطه به ایران منتقل کرده وبرای اینکارده‌ها میلیون دلاررشوه پرداخته است.